Unikátní volební model: Kdo má šanci na křesla ve Sněmovně a kdo bude vládnout

18. 2. 2025

Stejně jako v předchozím volebním období, i nyní od posledních sněmovních voleb zpracováváme všechny relevantní průzkumy a zaznamenáváme vývoj šancí jednotlivých politických stran. Data pravidelně aktualizujeme s každým novým průzkumem.
Na úvod důležité upozornění: Průzkumy zachycují nálady veřejnosti v době, kdy byla data sbírána, nikoli v okamžiku zveřejnění ⇒ poslední samostatně publikovaný průzkum tedy nemusí odrážet nejnovější postoje voličů. To je důvod, proč se soustředíme na celkové trendy a dlouhodobé sledování, namísto jednorázových výkřiků, které navíc mnohdy bývají staršího data a nijak neodrážejí současnou realitu.
Od srpna 2024 sledujeme „závod“ nejen podle jednotlivých stran, ale také podle koalic, které se očekávají ve volbách do Sněmovny v roce 2025. Tento pohled lépe odráží aktuální politickou situaci – například koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) či nové - a už zase zaniklé - spojenectví hnutí Přísaha a Motoristů.

Jak ovládat graf a jak ho interpretovat

- Klíčový graf výše zobrazuje vývoj volebních modelů podle všech agentur od voleb 2021. Kliknutím na stranu v legendě v interaktivní verzi zobrazíte její detaily, nebo si můžete vybrat pouze konkrétní agenturu.

- Po najetí myší na bod v grafu se zobrazí podrobnosti konkrétního průzkumu (agentura, střední datum, kdy průzkum probíhal, a samozřejmě konkrétní naměřený výsledek vybrané strany).

- Kliknutím na položky menu lze filtrovat agentury nebo jednotlivé strany.

- Pro návrat k původnímu zobrazení klikněte znovu na legendu.

- Linky znázorňují vážený průměr, jak se vyvíjí v čase.

S každým novým průzkumem přepočítáváme vážený průměr dle metodiky Mandáty.cz, přičemž reflektujeme dobu sběru dat, nikoli jejich zveřejnění. Názory voličů se totiž mohou měnit – proto má průzkum provedený v srpnu menší váhu než aktuálnější data ze října. V grafu je tedy logicky zobrazený vážený průměr, v němž je jsou zohledněna časová období.

Klíčová otázka: proč se průzkumy liší?

Volební model odráží aktuální rozložení voličské přízně a zahrnuje odpovědi těch, kteří mají v plánu volit. Průzkumy se pak liší metodikou jednotlivých agentur – některé využívají osobní rozhovory, jiné telefonické nebo online dotazování.

Důležitou roli hrají voliči, kteří ještě nejsou rozhodnuti nebo váhají mezi stranami. Jejich rozhodnutí má zásadní vliv na přesnost průzkumů – strany, které dokážou aktivizovat tyto nerozhodnuté voliče či nevoliče, mohou nakonec dosáhnout lepšího volebního výsledku.

Bylo to pro vás přínosné?

Newsletter

To hlavní z našich článků

přímo do vašeho emailu.